Suyun yapıların içine işlemesi farklı farklı yollardan olur. Bu yöntemler; yağmur, kar, atık suları, deniz ve buhar gibi farklı yöntemlerdir. Havanın nemli oluşu dahi suyun bir şekilde yapıya işlemesine neden olur.

Bol yağışlı günlerde kar ve yağmur yer çekimi kuvvetiyle aşağı doğru akar. Bunda tabii ki yer çekiminin büyük etkisi vardır. Yağışlar genellikle duvarlardan ya da oluklardan akar. Duvarda ve çatılardan iyi bir izolasyonun ve mantolamanın olmaması suyun yapının içine işlemesine yol açar, yapı bileşenleri zamanla korozyona uğrar. Böylelikle yapının ömrü kısalmış olur, aynı zamanla kabarmalar ile görüntü de bozulmuş olur.

Havada bulunan su buhar ve nem de yapılarımız için büyük bir tehdittir. Havadaki su buharı oranının yüksek olduğu durumlarda yüzeylerde yoğuşmadan dolayı damlacıklar birikir.

 

Binalarda Suya ve Korozyona Karşı Alınacak Önlemler

  1. Su izolasyonunda alınacak ilk önlemlerden ilki, özellikle zemin sularının yapıya ulaşmasını ve içine sızmasını önlemektir. Temasına dahi izin vermeyecek önlemler almak gerekir. Yapının etrafında toprağın altında mutlaka drenaj sistemi olmalıdır. Drenaj sistemi de çok doğru biçimde yapılmalı. Drenaj borusunun üst kısmında çamuru ve toprağı emecek kum olmalı. Drenajda doğru malzemeler kullanılmalı. Borunun altına mutlaka beton atılmalı. Bu işlemlerin yapılmaması durumunda drenaj sisteminin kısa sürede tıkanmasına ve fonksiyonunu yitirmesine sebep olacaktır.
  2. Dış cephede yüzeyleri su nemden korumak için mutlaka su izolasyonlu boya kullanılmalı. Boyanın altında kullanılan astar ve üzerindeki 2-3 kat boya birlikte suyun içeri sızmasına engel 3 katman olmuş olacaktır. Ayrıca binada mantomla da yapılmış ise sıva, dekoratif kaplama ve köpük ile birlikte suyun içeri sızması imkansız hale gelecektir.
  3.  Temel betonunun altındaki yer altı suları da her zaman yapılar için tehlike arz eder. Bina her zaman su ile etkilşim halinde olabilir. Bunu önlemenin yolu da beton altı bohçalama yöntemidir. Bohçalamanın olmadığı bir binada suyun önünü sonradan kesmek çok güçtür. Hatta kimi yerlerde bunun aksiyonunu sonradan almak imkansızdır. Çünkü yapının altına hiçbir şekilde girmezsiniz. Sonradan bu tür yapıların bodrum katlarında ne kadar önlem alırsanız alın sadece zeminin su ile temasını koparabilirsiniz, peki duvarların temasını nasıl keseceksiniz? Yapı bileşenlerine suyun etkisini önlemek için, yüzeyi geçirmez duruma getirmek ve özel bir şekilde kaplamak gerekir.
  4. Su yalıtımı ısı ve ses yalıtımı gibi değildir. Kesinlikle hiçbir hata kabul etmez. Suyun akışı çok özeldir, en küçük bir delikten yolunu bulur ve yolu var iken hiçbir zaman durmaz. Ayrıca sürekli yolunu genişletir, yapıyı tahrip eder.
 

Content Image

Content Image